نوار گوش

نوار گوش یا ادیوگرام فرم طراحی شده است که آستانه های شنوایی فرد بر روی آن رسم می شوند. حتما تا حالا ادیومتری شنوایی سنجی انجام داده اید و می خواهید بدانید فرم ادیوگرام شما چگونه است؟ در این مطلب به بررسی ادیوگرام یا نوار گوش و تفسیر آن می پردازیم:

معمولا در بالای ادیوگرام یا نوار گوش اطلاعات بیمار و تاریخ ارزیابی و مدل دستگاه نوشته می شود.

ادیوگرام دارای دو محور X و Y یا عمودی و افقی می باشد. بر روی محور عمودی شدت و بر روی محور افقی فرکانس های ارزیابی قرار دارند. البته می توان این دو مورد را جا به جا کرد ولی شکل مرسوم ادیوگرام به این شکل می باشد.

شدت اکوستیکی از منفی ۱۰ تامثبت ۱۲۰ دسی بل می باشد. واحد اندازه گیری شدت صوت دسی بل می باشد.

محور افقی یا محورX مربوط به فرکانس ها می باشد. فرکانس های ۲۵۰-۵۰۰-۱۰۰۰-۲۰۰۰-۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ هرتز ارزیابی می شوند.

در ارزیابی ادیومتری یا شنوایی سنجی دو راه انتقال صوت بررسی می شود. به صورت کلی صوت از دو راه استخوانی و هوایی منتقل می شود.

دسیبل-شنوایی

نوار گوش چیست ؟  

در پاسخ به این سوال که نوارگوش چیست به صورت ساده می توان پاسخ داد که نوار گوش مشخص کننده نوع و میزان کم شنوایی می باشد که هردو فاکتور اعلام شده در تصمیمات بعدی متخصص شنوایی ( شنوایی شناس ) مهم و تاثیر گذار می باشند .

دسیبل در نوارگوش

دسیبل در نوار گوش نشان دهنده بلندی صدا میباشد ,  هرچه بلندی صدا بیشتر باشد دسیبل صدا نیز بالاتر میباشد . براین مبنا تست شنوایی که بوسیله شنوایی شناس گرفته می شود شنوایی فرد را از ۰ db    و به بالا مورد ارزیابی قرار می دهد ( در نظر داشته باشید ۰ db   به معنای بی صدایی نمیباشد بلکه مربوط به صداهای بسیار آرام است ) و به همین ترتیب سطح بلندی صدای گفتار بین ۵۰ تا ۶۰ دسیبل می باشد و صداهای بسیار بلند ۱۲۵ دسیبل ( ۱۲۵ دسیبل صدای هواپیمای جتی که در فاصله ۲۵ متری آن قرار دارید ).

دسیبلمیزان کم شنوایی
۲۰نرمال: اگر استانه ها زیر ۲۰ دسی بل باشد شنوایی فرد در محدوده نرمال می باشد.
۲۶تا ۴۰ملایم: استانه فرد بین ۲۶تا ۴۰ دسی بل می باشد
۴۱ تا ۵۵متوسط: استانه فرد بین ۴۱ تا ۵۵ دسی بل می باشد.
۵۶ تا ۷۰متوسط تا شدید: استانه فرد بین ۵۶ تا ۷۰ می باشد.
۷۰ تا ۹۰شدید: استانه فرد بین ۷۰ تا ۹۰ دسی بل می باشد.
۹۰عمیق: استانه فرد بیش تر از ۹۰ دسی بل می باشد.

آستانه شنوایی

در حین  آزمون شنوایی،   متخصص شنوایی شناسی، اصوات را با فرکانسهای مختلف بطور مداوم پخش می کند. آهسته ترین صدایی که فرد میتواند در هر فرکانس بشنود بر روی نمودار شنوایی برحسب فرکانس و شدت آن، علامتگذاری می شود. که به آن “آستانه شنوایی” میگویند.

  • راه استخوانی مربوط به جمجمه و استخوان ماستویید می باشد.
  • راه هوایی از طریق مجرای شنوایی خارجی و پرده گوش و نهایتا گوش میانی و رسیدن صوت به گوش داخلی است.
  • ارزیابی راه هوایی از طریق گذاشتن یک هدفون بر روی گوش و فرستادن سیگنال صوتی به گوش می باشد.
  • ارزیابی راه استخوانی از طریق یک وسیله به نام بن ویبراتور و گذاشتن ان بر روی استخوان ماستویید پشت گوش می باشد.
  • راه هوایی با علامت اختصاری AC و راه استخوانی با علامت اختصاری BC نمایش داده می شود.
  • آستانه های گوش راست با رنگ قرمز و آستانه های گوش چپ با رنگ آبی نشان داده می شوند.
  • برای آستانه های راه هوایی گوش راست علامت دایره قرمز و برای آستانه های راه هوایی گوش چپ علامت ضربدر آبی در نظر می گیرند.
  • آستانه های راه استخوانی گوش راست را با < که به سمت راست است و آستانه های راه استخوانی گوش چپ را با > که به سمت چپ است،  نشان می دهند.

فایل صوتی تفسیر نوار گوش     شنوایی شناس : حمیدرضا طاهری

اینستاگرام سالویا

اینستاگرام سالویا پزشکی , روانشناسی و روانپزشکی روی عکس کلیک کنید .

تفسیر نوار گوش

تفسیر نوار گوش برای مشخص شدن نوع و میزان کم شنوایی اهمیت بسزایی پیدا می کند , شاید آنچه که تفسیر نوار گوش را در کنار میزان کم شنوایی بسیار پر اهمیت می نماید نوع کم شنوایی فرد می باشد که عامل تعیین کننده در تصمیم گیری شنوایی شناس در تجویز سمعک و یا ارجاع فرد کم شنوا به یک متخصص گوش و حلق و بینی می باشد .

براساس آستانه های به دست آمده از ادیومتری می توان نوع کم شنوایی را بر روی ادیوگرام مشخص کرد:

کم شنوایی انتقالی(CHL)

کم شنوایی انتقالی(CHL)

در کم شنوایی انتقالی بین آستانه های راه هوایی(AC) و آستانه های راه استخوانی(BC)حدود ۱۵ دسی بل اختلاف وجود دارد و آستانه هایراه استخوانی در محدوده نرمال هستند. به اصطلاح علمی تر بین آستانه های راه هوایی و استخوانی گپ وجود دارد. کم شنوایی انتقالی به علت اختلال در گوش خارجی و میانی رخ می دهد.

کم شنوایی حسی عصبی(SNHL)

کم شنوایی حسی عصبی(SNHL)

کم شنوایی حسی عصبی به علت اختلال در عملکرد حلزون و عصب هشتم رخ می دهد. در ادیوگرام یا نوار گوش این افراد هر دو آستانه راه هوایی و راه استخوانی در محدوده غیر طبیعی هستند و هم چنین بین آنها گپ وجود ندارد به عبارت دیگر اختلاف بین آستانههای راه هوایی و استخوانی کمتر از ۱۰ دسی بل می باشد.

کم شنوایی آمیخته(MHL)

کم شنوایی آمیخته(MHL)

کم شنوایی آمیخته تلفیقی از کم شنوای انتقالی و کم شنوایی حسی عصبی می باشد. ادیوگرام کم شنوایی آمیخته نیز تلفیقی از ادیوگرام دو مورد قبل است. آستانه های راه هوایی و راه استخوانی دارای فاصله یا گپ می باشند و هر دو آستانه در محدوده غیر طبیعی می باشند. در واقع تفاوت این نوع کم شنوایی با کم شنوایی حسی عصبی بر روی نمودار ادوگرام مربوط به فاصله یا گپ بین دو آستانه می باشد که در کم شنوایی حسی عصبی فاصله بین آستانه ای وجود ندارد و در کم شنوایی آمیخته این فاصله وجود دارد.

وب سایت گوش و حلق و بینی , زیبایی و سبک زندگی سالویا

وب سایت پزشکی , روانشناسی و سبک زندگی سالویا

قیمت نوار گوش

معمولا نرخ خدمات برای تست شنوایی ( نوار گوش ) قیمت ثابت و مناسبی می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر از خدمات و قیمتها با کلینیک سمعک سایه در ارتباط باشید .

لازم به ذکر است که انجام تست شنوایی و خدمات شنوایی توسط کیلینیکهای شنوایی و سمعک سایه در موارد خاص به صورت حضوری در منزل هم انجام می شود .

مراکز نوار گوش کلینیک سایه در تهران

کلینیک سایه با دارا بودن شعبات متعدد در سطح شهر تهران  آماده ارائه خدمات به مراجعین می باشد .

مراکز نوارگش کلینیک سایه در سطح شهر تهران به صورت فعال در زمینه ادیومتری ( تست شنوایی ) و همچنین مشاوره و تجویز سمعک آماده خدمات رسانی می باشند .

توجه داشته باشید که شما در زمانی می توانید به تفسیر نوار گوش اعتماد داشته باشید که آزمونهای شنوایی ( تست شنوایی )خود را در یکی از مراکز معتبر زیر نظر یک متخصص شنوایی شناسی انجام داده باشید .

Uncategorized

نظرات بسته شده اند.