جرم(واکس) گوش

گوش خارجی از لاله گوش و مجرای شنوایی خارجی تشکیل شده است. جرم گوش در مجرای شنوایی خارجی قرار دارد و به صورت عادی از گوش بیرون می زند. جرم گوش ترکیبی از ترشحات غدد چربی، سلول های پوستی جدا شده و ترشحات غدد سرومن گوش می باشد.

جرم گوش ترکیب اسیدی دارد و این ماده اسیدی از رشد میکروب ها و قارچ ها و ورود آنها به گوش جلوگیری می کند. جرم گوش خاصیت چسبندگی دارد و به بهداشت و سلامت گوش کمک می کند.

با جرم گوش خود چکار کنیم؟

واکس گوش به طور عادی در قسمت خارجی مجرای گوش تولید می شود و در قسمت عمقی آن واکس گوش مشاهده نمی شود. جرم گوش به صورت طبیعی از گوش خارج می شود. در مواردی ممکن است فرد از زیاد بودن جرم گوش خود گلایه داشته باشد که به این افراد توصیه می شود به هیچ وجه از گوش پاک کن و موارد مشابه استفاده نشود. چون گوش پاک کن جرم گوش را به سمت عمق مجرا فشار می دهد و باعث آسیب رساندن به پرده گوش و درد در عمق مجرا و گرفتگی گوش می شود. بهتر است در این موارد با تکه ای پنبه مرطوب و با انگشت دست جرم گوش ابتدای مجرا خالی کرد.

جرم گوش مفید است یا مضر؟

در وهله اول باید در پاسخ به این سوال گفت که جرم گوش بسیار مهم می باشد و همانند اشک و پوست که راه های دفاع غیر اختصاصی بدن در برابر میکروب ها می باشند، جرم گوش نیز یک راه دفاع غیر اختصاصی بدن در برابر میکروب ها می باشد. جرم گوش باعث می شود تا آب از گوش خارجی دفع شود و وارد گوش نشود. این ویژگی مربوط به پرب بودن جرم گوش است. جرم گوش هم چنین باعث مرطوب شدن مجرای گوش می شود. در صورت خشک شدن مجرای گوش، پوست آن خشک و خونی می شود و سبب خارش و درد در کانال خارجی گوش می شود.

تجمع جرم گوش و مسدود شدن کانال گوش به همراه کم شنوایی

همان گونه که در بالا گفتیم جرم گوش در قسمت خارجی کانال قرار دارد. گاهی به دلایل متعددی از جمله استفاده از گوش پاک کن یا سفت شدن، جرم گوش در عمق مجرا جمع می شود. جمع شدن جرم گوش باعث مسدود شدن راه شنوایی می شود. تجمع جرم گوش در عمق مجرا همراه با علائم متعددی است . یکی از این علائم کم شنوایی است. کم شنوایی همراه با علائم زیر است:

کاهش شنوائی نسبی، ممکن است پیشرونده باشد.

وزوز، صدا در گوش

درد گوش

احساس پری در گوش یا احساس اینکه گوش گرفته است.

خارش گوش

  بو دادن گوش

چگونه بفهمیم جرم گوش نشانه عفونت در گوش می باشد؟

جرم گوش در حالت عادی وظیفه محافظت از گوش در برابر میکروب ها را بر عهده دارد. اما یکی از راه های تشخیص عفونت گوش وجود علائمی در گوش و به ویژه در جرم گوش می باشد که به آنها اشاره می کنیم.

رنگ جرم گوش

به‌طور طبیعی جرم گوش نارنجی تا قهوه‌ای تیره است، اما اگر رنگ آن سبز، زرد، سفید یا سیاه است می‌تواند نشانه عفونت باشد و باید به پزشک مراجعه کرد.
جرم گوش پوسته ‌پوسته

در مواردی از جمله اگزما و بالا رفتن سن ممکن است جرم گوش پوسته پوسته باشد. چنین موردی می تواند نشان از عفونت گوش باشد.

بوی نامطبوع جرم گوش

در حالت عادی جرم گوش فاقد بو می باشد. بر اثر عفونت گوش به ویژه عفونت گوش میانی ممکن است جرم گوش دارای بوع نامطبوعی باشد.

آبکی بودن جرم گوش

جرم گوش ابکی همراه با رنگ زرد یا سبز تیره از نشانه های عفونت گوش می باشد.

خارش گوش

خروج بیش از حد جرم گوش به همراه خارش از نشانه های عفونت گوش است.

ترشح غیرعادی

ترشح غیر عادی جرم گوش به همراه مواد چرکی از نشانه های پارگی پرده گوش بر اثر عفونت می باشد.

جرم گوش در چه افرادی ترشح غیر عادی دارد

برخی از افراد بنابر اختلالات زمینه ای ممکن است دارای ترشح غیر عادی جرم گوش باشند. در چنین افرادی جرم گوش مستعد تجممع و سفت شدن و در نتیجه مسدود کردن کانال می باشد.

افرادی با ترشح بیش از حد جرم گوش

افراد با کانال گوش تنگ یا انتهای کانال گوش بیش از حد بزرگ باشد.

وجود موی زیاد در کانال گوش

افرادی که عادت دارند اجسام نوک تیز به گوش خود فرو برند.

Uncategorized

نظرات بسته شده اند.