سمعک هوشمند


سمعک هوشمند

سمعک هوشمند از نسل سمعک های دیجیتال و به نوعی نسل دوم سمعک دیجیتال محسوب می شود. استفاده از هوش مصنوعی در صنعت سمعک باعث ایجاد انقلاب در سمعک شده است. سیستم شنوایی انسان در هرمحیط به صورت هوشمندانه عمل می کند و رفتار متناسب با محیط ارائه می دهد. افراد با نقص شنوایی معمولا در محیط های پرسرو صدا و نویزی با مشکل روبرو می شوند. برنامه های شنیداری سمعک هوشمند باعث می شوند تا میزان رضایت از سمعک بالا رود. این برنامه ها براساس محیط های شنیداری واقعی طراحی می شوند.

انواع سمعک هوشمند

سمعک هوشمند از نسل سمعک دیجیتال می باشد و مانند سمعک دیجیتال می تواند در مدل های پشت گوشی، داخل گوشی، نامرئی باشد. مدل های مختلف سمعک هوشمند دارای تکنولوژی های مختلفی از قبیل تکنولوژی کنترل فیدبک، کنترل وزوز و ردیابی گفتار دارند.

 

اجزاء سمعک هوشمند

سمعک هوشمند همانند سمعک مادر خود یعنی سمعک دیجیتال دارای سه جزء رسیور، میکروفون و مدار پردازشی به همراه باتری می باشد. رسیور صوت را از محیط دریافت می کند و به سمت مدار پردازشی می فرستد. مدار پردازشی سمعک هوشمند آنالیزهای مختلف را انجام می دهد. براساس تعداد باند و کانال، پردازش های مختلف صورت می گیرد. صوت از سمت مدار پردازشی به سمت میکروفون فرستاده می شود و میکروفون آن را تحویل گوش می دهد. میکروفون های سمعک هوشمند عملکرد کاملا هوشمندانه دارند و می توانند بر گفتار تمرکز کنند.

فایل صوتی سمعک هوشمند   –   شنوایی شناس : حمیدرضا طاهری

 

میکروفون های هوشمند

افراد با نقص شنوایی ممکن است نتوانند بر گفتار فرد گوینده تمرکز کنند. عدم تمرکز دقیق بر گفتار گوینده باعث می شود تا فرد کم شنوا مفهوم جمله را نفهمد و نتواند آن را به درستی درک کند. در افراد کم شنوا نسبت سیگنال به نویز پایین است به عبارت دیگر نویز بر گفتار غالب می شود و فرد در محیط های پرسر و صدا نمی تواند گفتار را به وضوح دریافت کند. میکروفون های هوشمند با تمرکز بر گفتار باعث بالا بردن نسبت سیگنال به نویز می شوند

 

برنامه های شنیداری هوشمند

سمعک های هوشمند سه و یا بیشتر از سه برنامه شنیداری دارند. هر چقدر برنامه های شنیداری سمعک بالا باشد میزان رضایت از سمعک بالا می رود. برنامه های شنیداری بیشتر نیازمند تعداد باند و کانال بیش تر می باشد. باند و کانال مناطق فرکانسی هستند که تجویز دقیق را برای شنوایی شناس راحت تر می کنند. برنامه های شنیداری بر روی سمعک ذخیره می شوند و در صورت قرار گرفتن فرد در آن محیط، این برنامه به صورت خودکار باعث راحتی شنیداری بیمار می شود.

 

شنوایی دو گوشی

شنوایی دو گوشی از جمله ویژگی های مهم دستگاه شنوایی می باشد. شنوایی دو گوشی باعث می شود تا فرد با استفاده از دو گوش اصوات محیط را دریافت کند و به مغز بفرستد. شنوایی دو گوشی باعث مکان یابی و جهت یابی بهتر صوت می شود. فرد کم شنوا در پردازش شنوایی دو گوشی دچار اختلال می باشد. سمعک هوشمند وایرلس باعث می شود تا دو سمعک موجود بر روی گوش بتوانند با هم در ارتباط باشند و اطلاعات دو گوش را با هم به اشتراک بگذارند. مغز اطلاعات حاصل از دو سمعک را دریافت می کند و مکان یابی و جهت یابی دقیق تری صورت می گیرد.

 

ارتباط با موبایل هوشمند

ارتباط با موبایل های هوشمند از جمله ویژگی های سمعک هوشمند در برندهای مختلف می باشد. اپلیکیشن های مختص به هر برند با ارتباط با سمعک های همان برند باعث می شود تا فرد بتوانند از طریق موبایل هوشمند خود سمعک را کنترل کند.

 

امکان برقراری ارتباط با وسایل کمک شنوایی و ارتباطی

یکی از مشکلات افراد دارای نقص شنوایی استفاده از وسایل کمک شنیداری مثل تلویزیون و تلفن می باشد. تکنولوژی وایرلس به کاربران سمعک کمک می کند تا بدون وسایل جانبی نظیر سیم بتوانند از تلفن یا تلویزیون استفاده کنند. گوش دادن به موسیقی هم چنین نیز بوسیله تکنولوژی وایرلس آسان می شود. از ویژگی های وایرلس می توان به سرعت بالای تبادل اطلاعات، فیدبک کمتر و تداخل کمتر دیگر امواج اشاره کرد.

 

کنترل فیدبک در سمعک های هوشمند

فیدبک باعث اختلال در کار سمعک می شود و خش خش حاصل از فیدبک باعث آزار فرد می شود. به علت قرارگیری اجزاء سمعک در کنار هم، فیدبک در سمعک ایجاد می شود. در سمعک های هوشمند، تکنولوژی هایی طراحی شده است که می توانند باعث کنترل فیدبک شوند.

 

قیمت سمعک هوشمند

قیمت سمعک هوشمند همانند دیگر سمعک ها تحت تاثیر عوامل مختلفی است که در زیر به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

برنامه های شنیداری

تکنولوژی های متنوع

ضد آب بودن

امکانات وایرلس

برند سمعک هوشمند

مدل سمعک هوشمند

 

کلینیک سمعک سایه با سه شعبه در شمال، شرق و غرب تهران آماده ارایه بهترین انواع سمعک از جمله سمعک هوشمند و سمعک وایرلس و خدمات پس از فروش می باشد. تمامی مدل سمعک های برندهای مختلف در این کلینیک موجود می باشد.

سمعک هوشمند در هر خانواده از سمعک های برندهای مختلف در کلینیک سمعک سایه موجود است.

شعبه های کلینیک سمعک سایه عبارت اند از:

کلینیک ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک سایه غرب تهران(اکباتان)

کلینیک ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک سایه شرق تهران(رسالت)

کلینیک ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک سایه شمال تهران(سعادت آباد)

گارانتی سمعک در کلینیک سمعک سایه بین المللی می باشد.

قیمت سمعک در کلینیک سمعک سایه بسیار مناسب و همراه خدمات پس از فروش بالا در سه نقطه از شهر تهران است

نظرات بسته شده اند.