سمعک پشت گوشی


سمعک پشت گوشی(BTE)

سمعک ها را برساس مدار پردازشی و نحوه قرار گیری بر روی گوش تقسیم بندی می کنند. براساس نحوه قرار گیری بر روی گوش به صورت کلی به دو مدل پشت گوشی و داخل گوشی تقسیم بندی می کنند. سمعک پشت گوشی از پرکاربردترین سمعک های بازار سمعک می باشد.

سمعک پشت گوشی دارای دو بخش می باشد. بخشی که به شکل موز می باشد و پشت گوش قرار می گیرد و بخش دیگر که به شکل قالب گوش می باشد ودر ابتدای مجرای گوش قرار دراد.

بخش پشت گوشی بدنه سمعک یا پوسته آن می باشد که اجزاءسمعک در درون آن قرار دارند. صدا از طریق یک لوله یا تیوب وارد قالب گوش یا Earmold می شود و سپس به گوش منتقل می شود. قالب گوش به وسیله شنوایی شناس گرفته می شود و قالب هر فرد مختص همان فرد می باشد.

در برخی از مدل های سمعک پشت گوشی، به جای استفاده از قالب گوش، از قطعه ای سیلیکونی به نام کاف یا Ear Tip استفاده می شود. مزیت قطعه سیلیکونی نسبت به قالب گوش در این است که کانال را مسدود نمی کند. قطعه سیلیکونی به انتهای لوله صدا متصل می شود و کانال را مسدود نمی کند.

انواع سمعک پشت گوشی

سمعک های پشت گوشی دارای مدل های مختلفی می باشند. در ادامه مطلب سمعک های پشت گوشی را به سه دسته تقسیم کرده ایم:

  • سمعک های مینی BTE با لوله بسیار ظریف و کاف سیلیکونی (Ear Tip)
  • سمعک های گیرنده درون گوش(RITE) و یا گیرنده درون کانال(RIC)
  • سمعک های BTEبا قالب گوش (Ear Mold)

سمعک های مینی BTE با لوله بسیار ظریف و کاف سیلیکونی (Ear Tip)

طراحی این مدل سمعک به گونه ای است که بخش موز شکل ان بر پشت گوش مخفی شود. صوت بوسیله لوله بسیار نازک به کانال گوش منتقل می شود. قطعه سیلیکونی نرم در انتهای همین لوله قرار داردو صوت از لوله وارد این قطعه سیلیکونی می شود. پرفروش ترین سمعک های مدل پشت گوشی از این نوع می باشد و می توانند افت های شنوایی مختلف را پوشش دهند.

سمعک های گیرنده درون گوش(RITE) و یا گیرنده درون کانال(RIC)

برای کوچک سازی سمعک پشت گوشی رسیور ان را جداکرده اند و به درون کانال منتقل می کنند. نوع دیگر سمعک پشت گوشی از نوع RIC می باشد. در سمعک RIC گیرنده از سمعک جدا شده و داخل کاف درون سمعک تعبیه می ود. میکروفون و قطعات الکتریکی در درون پوسته سمعک بر پشت گوش قرار دارند.

سمعک هایBTE با قالب گوش (Ear Mold)

این مدل از سمعک های پشت گوشی به همراه قالب تجویز می گردند. اندازه آنها نسبت به دو مدل دیگر بزرگ تر است. اط نظر فروش نسبت به دو مدل دیگر در رده پایین تر می باشند. به علت بزرگ بودن برروی بدنه خود دارای دکمه های کنترل برنامه سمعک، ولوم کنترل صدا، درپوش باتری وجود دارد.

پوشش محدوده کم شنوایی

سمعک پشت گوشی می تواند انواع کم شنوایی را پوشش دهد. قدرت این سمعک نسبت به سایر مدل های سمعک بیش تر است.  سمعک پشت گوشی توانایی پوشش محدوده کم شنوایی شدیدی تا عمیق را دارد. پوشش محدوده وسیع کم شنوایی وسیع باعث شده است تا از این سمعک در موارد مختلف استفاده شود.

قیمت سمعک پشت گوشی

قیمت سمعک پشت گوشی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برند سمعک
  • نسل سمعک پشت گوشی
  • فناوری وایرلس
  • ضدآب بودن
  • تکنولوژی های به کار رفته در آن

سمعک

نظرات بسته شده اند.